Merhaba sevgili okurlar!

Söylediğim üzere bu akşam Parmigiana’mı pişirmiş bulunuyorum. İtiraf etmem gerekiyor ki beklediğimden çok daha kolay oldu.

Yemeğin nereden geldiği konusunda fikir ayrılıkları var. Parmigiana (Parma usulü) adından dolayı Parma, Emilia-Romana bölgesinden olduğunu söyleyenler var. Napoli, Campania bölgesinde sorduğunuzda ise oraya ait olduğunu söylüyorlar. Ama Sicilya’dan geldiği fikirleri de yaygın. ‘Parmiciana’ kelimesinin Sicilya dilinden gelmesi ve o bölgenin patlıcan yemekleriyle ün salmış olması nedeniyle bu seçenek daha mantıklı görünüyor. Ayrıca ‘Parmigiana’ kelimesinin Türkçe ‘patlıcan’ Arapça ‘badincan’ kelimesinden geldiği de söyleniyor.

Malzemeler:

-4 adet patlıcan (kemer/yuvarlak)

-1 adet soğan

-1 diş sarımsak

-Ayçiçek yağı (kızartmak için), Zeytinyağı (domates sosu için)

-2 paket domates püresi

-1,5 kaşık domates salçası ve salçayı içinde eritmek için 2 su bardağı sıcak su

-Taze fesleğen (olmasa da olur)

-250 gram dil peyniri (veya 125 gramlık mozzarella)

-100 gram parmesan peyniri

-Tuz

Hazırlanışı:

Öncelikle patlıcanlarımızı iyice yıkayıp uzunlamasına kabuklarını soymadan kesiyoruz. (Kenarda kabuklu kalanlar zebra deseni gibi kesilebilir.) Kestiğimiz patlıcanları bir kabın içine tabanını kaplayacak kadar yerleştirdikten sonra üzerine tuz serpiştiriyoruz (iri taneli kaya tuzu olursa daha kolay olur.) ve patlıcanlar bitene kadar işlemi tekrarlıyoruz. Daha sonra kabımızın üzerini bir tabakla bastırarak kapatıp acılığının geçmesi için en yaz 30 dakika dinlenmeye bırakıyoruz.

P1020175

Ayrı bir tavada sosumuzu hazırlıyoruz. İlk olarak 3 yemek kaşığı zeytinyağında soğan ve sarımsaklarımızı altın rengi alıncaya kadar kısık ateşte yaklaşık 5-10 dakika kavuruyoruz. Daha sonra domates püresini ve suyun içerisinde erittiğimiz salçalı sosumuzu, tuzunu ekliyor ve arada karıştırarak pişmeye bırakıyoruz. Burada önemli nokta sosun koyulaşması. Sosu olabildiğince koyulaşana kadar pişirdikten sonra içine taze fesleğenlerimizi atarak ateşte birkaç dakika kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Acısı çıkan patlıcanlarımızı tek tek yıkıyor ve kuruluyoruz. Yüksek ateşte, altın rengi alana kadar patlıcanlarımızı kızartıyoruz. (patlıcanlar iyice kurulanmalı ve kızartırken kararmamalı.)

Kızartma işlemimiz de bittikten sonra borcamımıza patlıcanların yanmasını önlemek için önce domates sosundan döküyoruz. Üzerine patlıcanlarımızı yatay olarak yerleştiriyoruz. Üzerine tekrar domates sosu döküyoruz. Sosun üzerine parmesan serpiştiriyor, onun da üzerine kestiğimiz dil peynirini yerleştirerek ilk katı tamamlıyoruz. Diğer katlar için patlıcanlarımızı dikey-yatak sırasına uyarak yerleştiriyoruz ve sos, parmesan, dil peyniri işlemini borcamımızın yüksekliğine göre tekrarlıyoruz. Son kata patlıcanlarımızı koyduktan sonra üzerine domates sosu ve parmesan dökerek işlemimizi tamamlıyoruz.

200°’de, önceden ısıttığımız fırında peynirimizin üzeri kızarana kadar (fırınına göre değişiyor ama yaklaşık olarak 25-30 dakika) pişiriyoruz.

P1020177 parmigiana-di-melanzane1

Afiyet olsun! 🙂

Not: 4 kişiliktir

Reklamlar