Merhaba sevgili okurlar,

Bu akşam hepimizin sevdiği böreği bir İtalyan sitesinde gördüğüm tarifle pişirdim. İçini kendi zevkime göre hazırladım ve tadı inanılmazdı. Acaba İtalyanlar bu tarifi bir Türk sitesinden mi almış diye düşünmedim de değil. Ama milföy hamurunu bu şekilde kullanmak hiç aklıma gelmemişti. Ben iki kişilik yaptım. Siz de malzeme miktarınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

-2 adet uzun milföy hamuru (4 kare)

-1 adet pırasanın yarısı

-2 yemek kaşığı labne

-1 yemek kaşığı salça

-1 adet yumurta sarısı

-Tuz, karabiber

-Üzeri için çörek otu

Hazırlanışı: 

Yarım pırasamızı uzunlamasına ortadan ikiye kesip yarım daireler halinde doğruyoruz. Tavada ısıttığımız zeytinyağının içerisine koyup pırasalarımızı kavuruyoruz. Daha sonra salça ve salçayı açacak kadar su ekleyip karıştırıyoruz. Biraz pişirdikten sonra labne, tuz ve karabiber ekleyerek iyice karıştırıp pişmeye bırakıyoruz. Arada karıştırmayı unutmuyoruz.

pırasalı milföy böreği tarifi

Milföy hamurlarımızı sırayla unlu zeminde 3-4 mm kalınlığı olacak şekilde açıyoruz. Açtığımız hamuru uzunlamasına ortadan ikiye kesiyoruz. Yine pırasamızdan uzunlamasına, kenarlar boş kalacak şekilde hamurların içerisine koyuyoruz. Pırasa koyduğumuz hamurları rulo yapar gibi yuvarlıyoruz. Elimizde en son 4 adet uzun çubuk şeklinde içleri pırasalı kenarları kapalı hamurlar kalıyor.

Fırınımızı 200º’de ısıtalım. Pişirme kağıdı koyduğumuz fırın tepsisine hamurlarımızı en küçük olarak ortadan başlayarak birbirleri etrafına doluyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpiyoruz.

pırasalı milföy böreği tarifi 3

20 dakika pişirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

??????????

Reklamlar