Merhabalar,

Uzun bir aradan sonra tariflerimle tekrar karşınızdayım. Maalesef iş hayatı, geziler, alınması gereken sertifikalar ve sınavlar derken uzun bir süre geçti. Fakat yeni denediğim tarifleri yazmadan duramadım. Bugün sizlerle yufkadan yapılan çıtır üçgen börek tarifimi paylaşıyorum. Böreklerim şu anda fırında. Ben de onların pişmesinin yarattığı boş vakitten faydalanarak tarifi yazıyorum.

Malzemeler:

-3 adet yufka

-500 gram(yarım kilo) lor peyniri

-100 gram dil veya kaşar peyniri

-1 yumurtanın sarısı

-Çörek otu

-Tuz

Yufkalara sürülecek sos:

-1 su bardağı yoğurt

-Yarım su bardağı sıvı yağ

-1 paket kabartma tozu

Hazıranışı:

Sos malzemelerini iyice karıştırıyoruz. İlk yufkamızı serip fırça yardımıyla üzerine sosumuzdan sürüyoruz. Üzerine ikinci yufkayı serip tekrar sostan sürüyoruz. Aynı işlemi üçüncü yufkayla da uyguluyoruz.

Lor peyniri ve tuzu karıştırdıktan sonra yufkaların uç taraflarına yakın olacak şekilde uzunlamasına serpiştiriyoruz. Üzerine dil veya kaşar peyniri koyuyoruz. (Biz pırasalı böreğe bayıldığımız için bir kısmını pırasalı yaptık.)

çıtır börek

Sonra iki uçtan ortada buluşacakları şekilde rulo gibi katlıyoruz. (Bir tarafı 2 kere geniş veya 3 kere dar katlayabilirsiniz.)

çıtır börek 2

Katladığımız yufkaları ortadan kesip 2 parça elde ediyoruz.

çıtır börek 3

Yufkalarımızı V şeklinde resimde göreceğiniz şekilde kesiyoruz.

çıtır börek 4

Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz. Üzerlerine bir yumurta sarısını iyice çırptıktan sonra sürüp çörek otu serpiyoruz.

çıtır börek 5

200° önceden ısınmış fırında üsteri kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun!

çıtır börek 6

Reklamlar